Myjte se správně

Sdílet na Facebooku

1. dubna 2020

Více než kdy jindy je nyní důležité dodržovat správné hygienické zásady. Rozhodně vás nepodezříváme z toho, že si nemyjete ruce, ale dost možná to neděláte tak, jak se opravdu má. Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že až 95 % lidí si myje ruce nedostatečně. Proč je potřeba hygieně rukou věnovat tolik pozornosti?

Zhruba 80 % infekcí se šíří právě špinavýma rukama. Ať už mluvíme o hepatitidě typu A, salmonelóze či řadě průjmových a respiračních onemocnění, jejich původci – bakterie a viry – se často nacházejí a množí právě na běžně používaných předmětech. Větší riziko nákazy pak představují ty, kterých se během dne dotkne více lidí, jako jsou mince a bankovky, kliky veřejných budov, tlačítka zvonků a výtahů, vodovodní baterie a prkénka na veřejných a společných (firemních) toaletách či madla a držáky ve veřejné dopravě nebo u nákupních košíků.

 
7 kroků k čistotě


Celá procedura by vám měla zabrat 40–60 sekund.

  1. Navlhčete si ruce pod tekoucí vodou, namydlete a chvíli třete dlaně o sebe.
  2. Pravou dlaní mydlete levý hřbet ruky s propletenými prsty a naopak.
  3. Třete dlaň o dlaň křížově s propletenými prsty tak, aby se mýdlo dostalo i mezi ně.
  4. Mydlete vnější stranu prstů (hřbety) o protilehlou dlaň tak, že prsty o sebe zaklesnete a naopak.
  5. Omyjte kruhovým pohybem palec pravé ruky v uzavřené levé dlani. Postup opakujte s druhou rukou.
  6. Sevřené špičky prstů (jako když v nich držíte špetku soli) třete krouživými pohyby ve druhé dlani a obráceně.
  7. Ruce důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a pečlivě osušte. Použijete-li k tomu jednorázový ručník, také s ním zastavte kohoutek – doporučuje se totiž nedotýkat se umytýma rukama sanity. 


návod

Myslete na přírodu


Nenechte vodu téct celou dobu. Zastavit i opakovaně ji pustit můžete snadno použitím lokte. Stačí si vzpomenout na lékaře a hned budete vědět, jak na to! Lokty k zastavení vody používejte zejména na společných a veřejných toaletách, abyste si čisté ruce po umytí znovu nekontaminovali.

Proč používat mýdlo?


Proud tekoucí vody z kohoutku dokáže sám o sobě určité procento mikroorganismů zničit, při použití mýdla se ale efekt znásobí. Virus totiž drží pohromadě chemické vazby proteinu a tuku. Mýdlo patří mezi látky, které mají současně takzvané lipofilní a hydrofilní vlastnosti. Laicky řečeno lipofilní molekuly mýdla napadnou a rozloží tukový obal mikroorganismu a hydrofilní molekuly pak vystaví neškodné zbytky viru vodě, která je spláchne.


Jaké mýdlo vybrat?

Podle Státního zdravotního ústavu nezáleží na tom, zda používáte mýdlo tekuté, nebo tuhé, oba druhy odvedou stejnou práci. Na kostce mýdla se ale mohou množit patogeny kvůli častým změnám vlhkosti v místnosti. Raději ji tedy nechte schovanou v zásuvce s prádlem, které krásně provoní, a do koupelny pořiďte dávkovač tekutého mýdla. Konkrétní druh zvolte podle osobní preference vlastností (antibakteriální, hydratační, krémové…), barvy a vůně. 

 

Nic se nemá přehánět

Ani přílišná hygiena není žádoucí. Velmi časté mytí rukou totiž může kůži nepříjemně vysušovat, a dokonce vést až k opačnému problému se snížením imunity.  

Není mýdlo a voda?


Pak můžete použít antibakteriální gely, o kterých se dozvíte více v článku zde.

Víte, že…
  • 5. květen je Světovým dnem hygieny rukou a také součástí iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) Zachraň životy: Umývej si ruce?
  • počítačová myš je až 3x špinavější než toaletní prkénko, klávesnice pak dokonce až 5x?
  • podle studie Státního zdravotního ústavu si až 7 % žen a 15 % mužů nemyje ruce po použití toalety?
  • si nevědomky sáhnete na obličej až 23x za hodinu? Přenést si tedy viry či bakterie na sliznici a nakazit se není nic obtížného.
Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích