Antibakteriální gely - když chybí voda a mýdlo

Sdílet na Facebooku

31. března 2020

Častým a správně prováděným mytím rukou se bráníte nebezpečným mikroorganismům a infekci. Co když je ale umyvadlo v nedohlednu?

Nemáte-li přístup k tekoucí vodě, řešení může nabídnout malá lahvička s průhlednou tekutinou – antibakteriálním gelem, který likviduje některé mikroby a jeho efekt je podobný jako v případě umytí rukou klasickým mýdlem. Malé množství přípravku (velké asi jako hrášek) stačí jednoduše promnout v rukou tak, jako když si je myjete pod kohoutkem. Gel se okamžitě vstřebává bez viditelného filmu a neoplachuje se, proto ho můžete použít kdykoli a mít ho stále při ruce v kapse nebo kabelce.

gel

Ještě lepší ochrana


Jestliže chcete, aby se antibakteriální gel postaral nejen o bakterie, ale i o viry, hledejte přípravek s virucidním účinkem. Virucidní gel je totiž biocid, který likviduje až 99,9 % bakterií a virů, a je tedy nejen praktickou očistou, ale i velmi účinnou dezinfekcí rukou. Antibakteriální gel s virucidním účinkem začne po nanesení působit do jedné minuty, u klasických antibakteriálních gelů je tato doba až devadesát sekund. Mezi virucidní přípravky patří například Dettol, Septoderm nebo Sterilium med.

Alkohol je základ

Podle složení (INCI) uvedeného na etiketě spolehlivě rozlišíte antibakteriální gel s virucidním účinkem a klasický antibakteriální gel. Nejdůležitější dezinfekční složkou každého opravdu účinného virucidního gelu je totiž alkohol, jehož obsah by měl být minimálně 60 %. Ve složení (INCI) ho proto hledejte vždy napsaný na prvním místě jako ethanol, alcoholdenat nebo denaturalised alcohol. Alkohol totiž zabíjí mikroorganismy tak, že napadne jejich vnější membránu a naruší ji.

Klasické antibakteriální gely mají obvykle na prvním místě ve složení napsanou vodu (aqua). Ačkoli gely s vodou ničí bakterie, proti virům efektivní nejsou, a to právě kvůli absenci alkoholové složky. Pokud jste zvyklí složení pročítat důkladněji, doporučujeme vyvarovat se v obou případech přípravků se syntetickou složkou triklosan, která má sice širokospektrální antimikrobiální účinky, ale byla zařazena na seznam nebezpečných látek s negativním vlivem na lidské zdraví.

TIP: Pokud je vám silný odér lihoviny u virucidního gelu nepříjemný, kupte si parfemovanou variantu nebo gel s obsahem přírodních éterických olejů, které vůni alkoholu maskují.

Kdy je používat?


Dezinfekční gely k ošetření rukou budou vítané zejména tehdy a tam, kde je zapotřebí zvýšená hygiena:

  • po jízdě hromadnou dopravou
  • po návštěvě v obchodě, pokud saháte na madla vozíku nebo ucho košíku
  • pokud se dotýkáte ovládání ve veřejných výtazích
  • po návštěvě dětského hřiště či veřejného sportoviště s posilovacími stroji a hrazdami
  • kdykoli saháte na veřejné předměty a zařízení (lavičky, poštovní schránky, kliky dveří…)

Všeho s mírou


Antibakteriální gel by v žádném případě neměl nahrazovat důkladné mytí rukou mýdlem a vodou, zejména pokud jsou ruce značně znečištěné (např. po práci na zahradě, na stavbě…). Jestliže používáte gel s obsahem alkoholu často, o ruce pečujte vhodným krémem – alkohol totiž vysušuje a po čase by se mohla objevit vyrážka nebo popraskání. Gely na vodní bázi tolik nevysušují, a jsou tedy vhodné zejména pro citlivější pokožku. Jejich dezinfekční účinky se ale virucidnímu gelu nevyrovnají. Ani jeden typ pak nepoužívejte na jiné části těla, mohly by způsobit podráždění.

 

Víte, že…
si antibakteriální gel s virucidním účinkem můžete vyrobit i doma? Velmi přehledný a praktický návod naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (World Health Organization – WHO).

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích