Módní desatero pro správné praní prádla

Sdílet na Facebooku

12. října 2019

Šaty dělají člověka. Tuto myšlenku krásně vystihl Jan Werich a Jiří Voskovec ve své písni. To, co máme na sobě, o nás hodně vypoví. Správným výběrem, zaplacením nákupu a pověšením na ramínko u nás ve skříni však tato cesta nekončí. O své oblečení se musíme i dobře postarat.

Možná si řeknete, že něco tak banálního jako praní prádla nestojí ani za zmínku. Aniž byste si to ale uvědomili, mnoho z nás má v hlavě špatně zafixované postupy, jak na to. Když si ovšem připomeneme základní pravidla, zjistíme, že prodloužíme život nejen svému oblečení, ale ulehčíme i svému bankovnímu kontu.


Bílá k bílé, černá k černé


Prvním krokem, než se pustíte do samotného praní, je správně si své oblečení vytřídit. Tento krok můžete přeskočit pořízením si několika třídících košů – na bílé, černé, barevné. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení, když svou oblíbenou bílou halenku vytáhnete z pračky zářivě růžovou.

koš


Ustřižená cedulka


Většina z nás, když si koupí nový kousek do své skříně, ustřihne cedulku, která je vespod oblečení. Jakmile pak dojde na prací proces, lámeme si hlavu, zda to dát na 30 °C nebo 40 °C, nebo jestli to vůbec můžeme prát. Pokud vám cedulka při nošení vyloženě nevadí, ponechte ji na svém místě a řiďte se značkami, které na ní jsou.


Vyprázdněte kapsy


Je příjemné najít v kapse od kalhot nebo od kabátu třeba zapomenutou stokorunovou bankovku. Když se ale totéž stane poté, co z pračky vyndáte vyprané prádlo, taková radost to už není. Proto vždy zkontrolujte před praním obsah svých kapes. Zapomenutý kapesníček nebo papírky dokáží s prádlem udělat hotovou paseku.


Ruční praní – ano nebo ne?


Nějaké prádlo do pračky prostě nepatří a nám nezbývá nic jiného, než si vyhrnout rukávy a pustit se do praní prádla z dob našich prababiček. Ne vždy je ale ruční praní k našemu prádlu ten nejšetrnější způsob. Všechno to ždímání a kroucení může vlákna nenávratně poškodit. Moderní technologie však již nabízejí přímo program, který ruční praní simuluje, a jeho výsledky jsou mnohem kvalitnější.

ruční praní


Raději do čistírny


Ponechaná cedulka vám může často váš oblíbený kousek zachránit. Dbejte tedy na doporučení od výrobců, a když je někde napsáno, že se to do pračky nehodí či je to pouze na suché čištění, odneste tento kousek do čistírny.


Pozor na teplotu


Obecně se doporučuje prát prádlo na 30 °C či 40 °C, neboť ne každý materiál snese vyšší teploty. Oříšek nastává i během sušení. Pokud je teplota při sušení vyšší než teplota při praní, prádlo se vám může srazit. Pokud tedy máte sušičku, kde si můžete nastavit teplotu sušení, určitě volte tento způsob než již nastavené programy.


Opatrně s pracím práškem


Někdy více znamená méně. Množství prášku není pouze o čistotě. Je třeba přizpůsobit dávkování vůči množství praného prádla a jeho znečištění. Pokud to s dávkováním přeženete, můžete skončit s oblečením, na kterém se vlivem pěny z přebytečného množství prášku vytvořily mapy a též můžete poškodit mechanické vlastnosti pračky.


Ještě více opatrně s aviváží


V některých pracích prostředcích je aviváž již obsažena. Čtěte tedy pozorně jejich obsah. Odpověď, zda aviváž vůbec používat či nikoli, je na každém z nás. Díky aviváži se prádlo lépe žehlí, zbavuje jej elektrostatického náboje a navíc krásně voní. Používat bychom ji ale určitě neměli na sportovní oblečení nebo na ručníky.

towels


Po vyprání hned vyndat


Praní prádla nějakou dobu trvá a ne vždy máme čas nebo chuť čekat, až se pračka dopere. Proto volíme cestu, kdy pračku zapneme večer a vyndáme ráno či naopak zapneme ráno a vyndáme večer, jak se vrátíme z práce. Nic horšího snad ale udělat nemůžeme. Riskujeme tak polámání textilních vláken, zmačkání a taky nasáknutí nepříjemného odéru ze zatuchlého a vlhkého prostředí.


Jde se na věšení


Špatně usušený kousek oblečení žehličkou nespravíte. Zejména trička a košile proto věšte na ramínka tak, aby šev s ramínkem korespondoval. To samé platí pro věšení na kolíčky. Není hezké, když je na oblečení vidět, kam jsme kolíček připnuli.

kolíčky

A i když uděláte všechno dobře a o své oblečení se budete starat s láskou, přece jen se občas stane, že se postavíte před svou skříň (nebo rovnou před své dvě skříně) a uvědomíte si, že nemáte co na sebe. No, i to se může stát.
 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích