Dokonalá koupel
Sdílet na FacebookuKaždodenní horkou koupel dermatologové v zimním období nedoporučují. Nadměrné namáčení totiž pokožku vysušuje, a ta je posléze náchylnější k svědění a praskání. Hřejivé náruči vany se tedy oddávejte pouze jednou týdně. Poradíme vám, jak si ji připravit tak, aby byla maximálně prospěšná.
I když jste právě dorazili prokřehlí z venku, nedoporučuje se ihned začít tělo prohřívat v horké vodě. Pokožka vystavená teplotnímu šoku totiž může zareagovat velmi rychlým roztažením pórů ̦neviditelně‘ popraskat, což má za následek nežádoucí odlupování kůže. Tepelný stres navíc zatěžuje srdce a mohl by vést až k šelestům nebo infarktu. Ideální doba pro koupel je tedy zhruba půl hodiny po návratu z venkovního prostředí, kdy je tělo už aklimatizované. Samotná lázeň by pak neměla trvat déle než dvacet minut.
Vana plná pěny se sice jeví jako ten nejlepší relax, v zimním období vám však glycerinová mýdla budou spíše škodit. Mnohem efektivnějším řešením jsou vitaminové bomby v podobě přírodních koupelových olejů – ty totiž mají vynikající hydratační a regenerační účinky. Nejčastěji obsahují vitaminy E, B a A a dopují kůži také omega-6 a omega-9 mastnými kyselinami. Velmi účinné je v zimě dodávat tělu také minerály, které pokožka nejvíce zužitkuje ze solných koupelí. Připravte proto tělu jedinečný koktejl smíchaný z několika lžic soli do koupele a koupelového oleje. Odměnou vám bude na dotek hladká a krásně pružná pokožka.
5 spouštěčů relaxace
- tlumené světlo, nejlépe svit svíček
- meditační nebo relaxační hudba
- teplá žínka na oči
- sůl do koupele s pomalým rozpouštěním
- krystalků, které jemně šumí
- sklenka sektu
Pokud máte i po olejové koupeli suchou pokožku, je vhodné ji dobře promastit. Lehkým tělovým mlékům se ale v chladném období raději vyhněte – i když dodají pokožce dostatečnou hydrataci, která je i v zimě nezbytná, mohou povrch kůže nepříjemně ochlazovat a vyvolávat pocity zimnice. Vhodnější jsou hutné krémy, nejčastěji s obsahem bambuckého másla – ty vytvoří na kůži ochranný film, který účinně bojuje i proti nepřízni počasí. Je-li vám natírání kůže i hutnější kosmetikou nepříjemné právě kvůli pocitu chladu, poohlédněte se po tělových péčích s termogenními přírodními složkami, které účinně zrychlují lidský metabolismus až o 15 %, čímž zvyšují množství tepla v těle. Termogenní jsou některé druhy koření, například chilli, kari, zázvor, badyán či skořice – kosmetika s jejich obsahem bude tedy po natření pokožku jemně štípat a vyvolávat pocit tepla. Ten můžete účinně podpořit také teplým nápojem.
Aby byl celý proces koupání završen pocitem hřejivého uspokojení, doporučují wellness odborníci zahalit tělo po koupeli a péči ještě do teplého županu nebo domácího oblečení a minimálně dalších dvacet minut relaxovat. Organismus tak účinněji odbourá stres a vyladí vás do pohody.
Blahodárný účinek koupele lze propojit se zdravím. V drogerii nebo v lékárně si obstarejte bylinné směsi do koupele speciálně namíchané na různé obtíže (bolest svalů, problémy s klouby, nachlazení, povzbuzující směs…) nebo přidejte do vody pár kapek esenciálního oleje. Například eukalyptus vám pomůže při rýmě, dobromysl nebo meduňka při problémech se spánkem, citrusové oleje zase nabudí organismus.