Abeceda nemocí

Sdílet na Facebooku

10. května 2018

Zatímco u kojence budete s trochou štěstí řešit pouze lehké zdravotní obtíže, batolecí věk, kdy děti častěji navštěvují různé dětské kolektivy, s sebou přináší větší rizika. Nemoci, které vás mohou během prvních dvou let zaskočit, charakterizuje MUDr. Dana Nedělková.

Domácí lékárnička

  • digitální teploměr
  • léky na snížení teploty(s účinnými látkami paracetamol nebo ibuprofen v lékové formě dle věku
  • dítěte – čípky, sirup)
  • lék proti alergii
  • nosní kapky (z mořské vody)
  • odsávačka hlenů
  • ušní kapky
  • lék proti průjmu
  • lék do očí
  • léky proti kašli
  • roztok k dezinfekci
  • balíček první pomoci (sterilní vata, 2 sterilní obvazy, balíček sterilních gázových čtverců, polštářkové náplasti, nůžky, pinzeta, gumové škrtidlo, trojcípý šátek)

ANGÍNA

Méně častá virová nemoc projevující se zánětem v oblasti mandlí v hltanu obvykle probíhá jako běžné nachlazení. Její hnisavá bakteriální forma má závažnější průběh a vyžaduje léčbu antibiotiky.

ATOPICKÝ KOJENECKÝ EKZÉM

Chronické zánětlivé onemocnění pokožky se poprvé objevuje mezi 2. a 6. měsícem jako začervenalá, svědící místa na tvářích, čele či zátylku a postupně se šíří dál po těle. U většiny dětí se zlepší či stabilizuje kolem 3. roku.

CHŘIPKA

Od běžného nachlazení ji odlišuje náhlá vysoká teplota a opožděný nástup rýmy. U kojenců a batolat není sice častá, nicméně může mít závažný průběh, a proto je nutné ji konzultovat s pediatrem.

KOJENECKÁ KOLIKA

Záchvaty pláče, bolesti bříška a dráždivost mohou v prvních třech měsících života miminko zlobit. Příčina koliky není známá, proto léčba spočívá jen v mírnění příznaků. Pomáhají cviky s nožkami, aby se rozhýbala střeva, masáže či obklady bříška a podávání fenyklového čaje.

MOLUSKY

Nakažlivé kožní onemocnění postihuje nejčastěji děti od 1 roku. Příznakem jsou nebolestivé výrůstky na kůži, které jsou zdrojem infekce, proto by se měl výsev vždy konzultovat s pediatrem.

MOUČNIVKA

Infekční onemocnění projevující se u kojenců jako bílý povlak na sliznici uvnitř úst nebo jazyku, které způsobuje přemnožení kvasinek. Moučnivka není závažná a obvykle vymizí i bez léčby během  ěkolika týdnů. Pediatr by však měl miminko prohlédnout.

NOVOROZENECKÁ ŽLOUTENKA

Časté onemocnění objevující se druhý až třetí den po narození přetrvává u kojence několik dní až týdnů. Prodělá ji 50–60 % novorozenců a většinou odezní bez léčby. 

PLANÉ NEŠTOVICE

Vysoce nakažlivé virové onemocnění má typický průběh – na kůži se objeví zarudnutí a následně puchýřky, které se hojí krustou. Dítě je infekční 10 dní a vhodnou léčbu by měl vždy určit pediatr dle průběhu infekce.

PRŮJEM

Při průjmu je stolice řídká až vodnatá s častým intervalem. Příčin může být mnoho, a tak je třeba kontaktovat pediatra i proto, že u malých dětí může rychle dojít k dehydrataci organismu. Pozor na to, že malá miminka mají stolici podobnou míchaným vejcím a o průjem se nejedná.

RÝMA A KAŠEL

Nos dítěte je ucpaný hlenem a otokem sliznice, což ztěžuje dýchání. Hlen poté stéká do krku a dráždí dítě ke kašli. Potíže zmírní vhodné nosní kapky a odsání hlenu odsávačkou.

SEBOROICKÁ DERMATITIDA

Nadměrná činnost mazových žláz může  mezi 3. týdnem až 3. měsícem vyvolat kožní onemocnění ve vlasech, obočí a na tvářích. Není nakažlivé, zpravidla nesvědí a projevuje se začervenáním a odlupujícími se šupinkami kůže. Lokální léčbu doporučí pediatr nebo dětský dermatolog.

ŠESTÁ NEMOC

Červená vyrážka doprovázená horečkou napadá nejčastěji děti do 3 let. S virovou infekcí přichází také ospalost, únava, podrážděnost a plačtivost. Dítě by měl vždy prohlédnout pediatr.

ZÁCPA

Častý problém tuhé stolice a bolestivého vyprazdňování se objevuje typicky v době zavádění příkrmů od 4. měsíce. Předcházet jí lze zvýšením podílu vlákniny ve stravě, dostatečným příjmem tekutin a větším množstvím pohybu. V pozdějším věku vás může zaskočit i batolecí zácpa, která je častým projevem negativismu dítěte. 

ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA

Při nákaze horních cest dýchacích se stává, že infekce z nosohltanu přejde do středoušní dutiny a způsobí tam zánět. Dítko je neklidné, sahá si na bolestivé ouško a často trpí horečkou. Pediatr na prohlídce zváží, zda je třeba dítě vyšetřit ORL specialistou nebo zda postačí lokálně působící kapky.

ZVRACENÍ

U malého miminka je důležité odlišit tzv. ublinkávání, které je normálním jevem. Zvracení může mít mnoho příčin, proto vždy vyhledejte pediatra.

JAK MĚŘIT HOREČKU

Horečka není onemocnění, pouze příznak, že tělo bojuje s infekcí. Kojenci mají tělesnou teplotu do 38 °C. U malých dětí se měří nejlépe v konečníku digitálním teploměrem, jehož odečet trvá jen pár sekund. Teploměry v dudlíku, bezdotykové či ušní pediatři nedoporučují, protože nebývají přesné. Teplota v konečníku je vyšší než v podpaží, proto se obvykle od naměřené hodnoty v konečníku u kojenců odečítá 0,5 °C. U starších dětí již odečet není nutný. 

8756867

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích