Podpořte svou imunitu

Sdílet na Facebooku

6. dubna 2020

Když jaro pozvolna střídá zimu, nepříjemné teplotní výkyvy zasazují zásadní rány obranyschopnosti organismu. Poradíme vám, jak chytře předejít nachlazení a nakopnout imunitu dříve, než vás doběhne nemoc.

Značné rozdíly venkovních teplot představují pro imunitní systém velkou zátěž. Zatímco se ráno budíme do přízemních mrazíků, odpoledne svlékáme bundy a vystavujeme tvář prvním jarním paprskům. Po zimě také tělu chybějí vitaminy. Pokud chcete snížit riziko onemocnění, měli byste obranyschopnost organismu co nejvíce posilovat.


Pět kroků k lepší imunitě

  1. Pestrý jídelníček – klíč k dobrému zažívání: Vyvážená a zdravá strava je základním stavebním kamenem obranyschopnosti. Zásobíte-li totiž tělo prospěšnými živinami (bílkovinami, vlákninou, zdravými tuky a sacharidy), nejenže mu dodáte potřebné vitaminy, minerály a enzymy, ale také optimalizujete funkci střev. Víte, že pod jejich sliznicemi se nachází 70 % buněk imunitního systému?
  2. Dostatek pohybu: Jedním ze spouštěčů nemocí je stres. Vlivem dnešní uspěchané doby jsme často vystresovaní nepřetržitě – v práci i doma. Velmi účinným únikem je ale fyzická aktivita, při které posílíte kondici a zároveň přijdete na jiné myšlenky. Je jedno, jestli si dáte se psem kolečko navíc okolo parku nebo si místo použití výtahu vyšlápnete schody. Každý pohyb navíc se počítá.
  3. Cévní gymnastika: Je vědecky podloženo, že celoroční pozvolné a řízené otužování značně posílí imunitu, takže neodpadnete hned s prvním ofouknutím. Stačí málo – každý den zakončit očistu těla opláchnutím ve vlažné vodě. A začít můžete už dnes!
  4. Dostatek spánku: S únavou jdete nemoci naproti, proto spánek nezanedbávejte. Při něm organismus regeneruje a čistí se od odpadních látek. Nechte tělo odpočívat dostatečně dlouho, odborníci doporučují optimálně osm hodin, aby mělo čas obnovit buňky a dobít novou energii.
  5. Dopujte se: V tomto období, kdy ještě není výběr čerstvého ovoce a zeleniny tak pestrý, je vhodné zvýšit přísun vitaminů prostřednictvím doplňků stravy. Poohlédněte se přednostně po těch, které obsahují vitaminy A, E, C a B6 a minerální látky jako zinek, selen a železo nebo kyselinu listovou. Prospěšná jsou také probiotika, která posílí střevní mikroflóru a chrání ji před bakteriálními či virovými infekcemi, toxiny a plísněmi. 
     

Účinní přírodní záchranáři

* Betaglukany jsou výtažky z hub, například z hlívy ústřičné, křídlatky japonské či shiitake. Mají prokazatelné účinky při podpoře imunity.
* Kolostrum neboli mlezivo se tvoří v mléčné žláze před porodem. Obsahuje velké množství aktivních látek podporujících imunitu. Na trhu seženete kozí, kravské i oslí.
* Echinacea, tedy bylinka třapatka nachová, má antivirov
é a antibakteriální účinky. Zvyšuje odolnost proti infekcím a podporuje obranyschopnost organismu.
* Rakytník je jedinečným zdrojem vitaminu C, kterého obsahuje 25x více než pomeranč.

 

TIP
Nedělá vám dobře polykání tabletek? Vyzkoušejte i jiné varianty přísunu vitaminů a minerálů. Vitaminovými sirupy si můžete např. ozvláštnit čaj, šumivé tablety zase skvěle chutnají zalité minerální vodou. 

 

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích