Jak se účinně chránit před komáry
Sdílet na FacebookuProč vlastně přitahujeme komáry?
Ač se to na první pohled nezdá, komáři mají sofistikovaný systém, který jim umožňuje identifikovat a vybírat si své "oběti". Někteří lidé se zdají být více přitažliví než jiní. Proč komárům chutnáte zrovna vy?
Přirozená vůně těla
Komáři mají vynikající čich a jsou přitahováni různými chemickými látkami, které vylučujeme z pokožky, jako je kyselina mléčná, amoniak, kyselina močová a další. Někteří lidé mají těchto látek více než jiní, což může zvýšit jejich atraktivitu.
Tělesná teplota
Komáři jsou citliví na teplo, a proto jsou více přitahováni teplejšími povrchy kůže. Lidé s vyšší tělesnou teplotou nebo ti, kteří jsou fyzicky aktivní, mohou být pro komáry více lákaví.
Krevní skupina
Existuje několik studií, které naznačují, že některé krevní skupiny jsou pro komáry přitažlivější než jiné. Například lidé s krví skupiny 0 by mohli být ke komářím útokům více náchylní.
Výdej oxidu uhličitého
Komáři jsou přitahováni kyslíkem a oxidem uhličitým, které vydechujeme. Lidé s větším výdejem oxidu uhličitého, například těhotné ženy nebo lidé s rychlejším metabolismem, mohou být pro komáry lákavější.
Oblečení a barva
Některé barvy oblečení mohou komáry přitahovat více než jiné. Volte proto pro letní večery venku spíše tmavé barvy a vzory, které jsou méně viditelné a mohou vás tak před útoky komárů chránit.
Pachové látky
Některé parfémy, vonné látky a kosmetické produkty mohou rezonovat a zvýšit tak zájem komárů. Pokud se chystáte na venkovní aktivity, volte méně parfémované produkty.
Co vás před komáry skutečně ochrání?
Pokud chcete učinit přítrž komářímu hodování na vás nebo vašich dětech je dobré vytáhnout do boje více zbraní. Kombinace různých metod ochrany velmi zefektivní vaši ochranu. Vyberte si ty, které jsou pro vás nejvhodnější a jednoduše aplikovatelné.
-
Nošení dlouhých rukávů a nohavic může výrazně snížit exponovanou kůži, na kterou by komáři mohli útočit. Tím se minimalizuje riziko kousnutí.
-
Pokud chcete udržet komáry mimo svůj domov, instalujte sítě do oken. Zabrání komárům pronikat do místnosti, zatímco umožňují proudění vzduchu.
-
Vsaďte na klasiku - pořiďte si repelent. Vyberte si repelenty obsahující DEET, picaridin nebo IR3535, které jsou hodně účinné. Aplikujte repelent na odkrytou kůži nebo na oblečení.
-
Svíčky nebo lampy s vonnými esenciálními oleji, jako je citronella, levandule nebo eukalyptus, mohou komáry odpuzovat. Umístěte je na terasu nebo do místnosti.
-
Zkuste to i přes zvuk! Ultrazvukové odpuzovače hmyzu vydávají takové zvuky, které naše uši neslyší, ale komárům mohou vadit.
-
Některé vůně mohou komáry odrazovat. Můžete si vyrobit vlastní repelentní sprej z bylinných extraktů jako citronela, levandule, rozmarýn nebo eukalyptus smíchaných s vodou.
-
Komáři jsou nejaktivnější během ranních a večerních hodin. Pokud je to možné, vyhýbejte se pobytu venku právě v těchto časech.
-
Prostor kolem domu můžete ošetřit přírodními repelenty ve formě postřiku, které komáry zaženou.
-
Komáři se množí ve stojaté vodě. Pravidelně vyprazdňujte nádoby, ve kterých se může hromadit voda, jako jsou květinové nádoby, nádoby na vodu pro domácí zvířata nebo tůně.
Přírodní ochrana před komáry
Nechcete na svou pokožku lít chemické repelenty jen kvůli otravným komárům? Existuje celá řada přírodních prostředků, které mohou komářímu štípnutí také zabránit.
Citronela
Oblíbený, silně vonící olej, který například na Srí Lance opravdu funguje proti všemožné havěti daleko lépe než naše repelenty. Můžete používat svíčky, oleje nebo krémy s citronelou, nebo si sami vyrobit sprej na bázi citronely a vody. Navíc narozdíl od klasických repelentů krásně voní.
Levandule
Má také příjemnou vůni, která však komáry odpuzuje. Použijte levandulové rostliny nebo levandulový olej a kapky aplikujte na kůži nebo oblečení.
Eukalyptus
Eukalyptový esenciální olej má velice silné aroma, které může komáry zahnat.
Tip: Smíchejte několik kapek eukalyptového oleje s olivovým či kokosovým olejem a aplikujte na kůži.
Rozmarýn
I rozmarýnový olej může být účinným repelentem. Zkuste smíchat několik kapek rozmarýnového oleje s vodou a použít ho jako sprej.
Roztok z jablečného octa
Roztok z jablečného octa s vodou (v poměru 1:1) může fungovat jako účinný přírodní repelent. Naneste na kůži nebo postříkejte oblečení.
Tea tree olejíček (tea tree oil)
Tea tree olej má mnoho účinných a blahodárných vlastností, včetně odpuzování hmyzu. Smíchejte několik kapek tea tree oleje s vodou a aplikujte na pokožku.
Bylinky
Některé bylinky, jako je máta, bazalka nebo tymián, mají přirozené repelentní vlastnosti. Můžete je vysadit v okolí domu nebo si udělat bylinkový sprej.
Jak ošetřit komáří štípnutí?
Když už se, i přes veškerou vaší snahu, podaří komárům zaútočit, jejich štípnutí je velmi nepříjemné. Komáří štípnutí může způsobit svědění, zarudnutí a dokonce i mírný otok v místě kousnutí. I štípnutí od komára je třeba důkladně ošetřit, aby se z něj nestalo něco většího.
-
Nejprve místo štípnutí důkladně omyjte jemným mýdlem a vodou, abyste zabránili infekci.
-
Použijte studený obklad a přiložte na postiženou oblast. To pomůže zmírnit otok a snížit svědění.
-
Krémy nebo gely s přírodními složkami jako je aloe vera, heřmánek nebo levandule mohou zklidnit svědivou a podrážděnou pokožku.
-
Při silném svědění můžete užít perorální antihistaminikum. To může pomoci snížit svědění a otok zevnitř těla.
-
Můžete také použít krém či gel po bodnutí hmyzem. Tyto produkty mohou pomoci zmírnit svědění a otok přímo na místě kousnutí.
-
I když to svědí, snažte se co nejvíce omezit škrábání postiženého místa, abyste nepoškodili pokožku a nezpůsobili infekci. Proti škrábání vám může pomoci i náplast na kousnutí hmyzem.
Pokud se objeví jakékoli nepříjemné příznaky, které se zhoršují nebo trvají déle než pár dní, je vhodné vyhledat lékaře.