8x o detoxikaci organismu

Sdílet na Facebooku

18. ledna 2023

Fandíte očistě těla? Pak jste si určitě všimli, kolik zaručených rad, tipů a trendů se každý rok vyrojí. Některé jsou spolehlivé, jiné raději nezkoušejte.

Detox není potřeba, tělo se čistí samo.

POLOPRAVDA
Očista organismu probíhá skrze játra, ledviny, střeva, plíce nebo kůži. Detoxikační pro​cesy fungují nepřetržitě a jsou opravdu silné. Jenže naše tělo je vystavováno čím dál většímu množství toxinů ze znečištěného ovzduší a spodních vod, špatné životosprávy, nezdravého jídelníčku, nedostatku spánku, stresu… Toxiny mohou způsobit přetížení „očistných“ orgánů a jejich zhoršenou funkci. Mezi varovné příznaky patří třeba špatná imunita, časté nemoci či řada civilizačních problémů (migrény, nespavost…). Řízený detox proto může tělu ulevit.

Bez hladovky se organismus správně nevyčistí.

MÝTUS
Škála očistných praktik je velmi široká a hladovění patří k těm extrémním. Pro správnou detoxikaci navíc nemá příliš význam. Tělu při hladovění chybí energie z potravy, snaží se ji tudíž získat ze svých zásob, a to nejen z tukových, ale živí se i na úkor svalové hmoty. Sice se vyčistí, zapamatuje si ovšem myšlenku „trpím a mám hlad“, takže s přísunem potravy začne ukládat tuky do zásoby. Mnohem efektivnější je očista půstem, tedy kombinací lehčího režimu stravování s pauzami v jídle.

obr

Aby se tělo zbavilo toxinů, stačí jen jíst víc ovoce a zeleniny.

MÝTUS
Více porcí ovoce a zeleniny sice lépe rozpohybuje střeva, na očistu se však musí nahlížet komplexněji a v dlouhodobém měřítku. Přímo při detoxu se doporučuje celkově odlehčit jídelníček, vyhýbat se například i masu, mléčným výrobkům, smaženým jídlům, polotovarům, přílohám či sladkému. Obnova přirozených detoxikačních mechanismů těla se nicméně neobejde bez celkové úpravy životního stylu. Týden detoxikace jednou ročně nezachrání špatný přístup po zbytek roku!

Při očistě se nemá pít alkohol, káva a bublinkové nápoje.

FAKT
Alkohol (včetně piva!), sladké limonády, černý čaj, káva a bublinkové nápoje způsobují dehydrataci organismu anebo zatěžují játra, proto je jejich nadměrná konzumace zcela nevhodná. Při procesu detoxikace se doporučuje vysadit je raději úplně, aby se tělo nesoustředilo na jejich odbourávání. Naopak voda, podpůrné očistné bylinkové čaje či ovocné a zeleninové šťávy pomáhají.

Citronový detox je zázračný.

MÝTUS
Se slovem očista se každoročně skloňuje také velmi módní „citronový detox“, který spočívá v ranním pití citronové šťávy v teplé vodě nalačno. Tato metoda má údajně pomoci s nastartováním metabolismu a usnadněním hubnutí. K žádnému takovému efektu ale opravdu dojít nemůže.

Užívání podpůrných detoxikačních doplňků stravy je zbytečné.

MÝTUS
Na trhu existuje množství spolehlivě fungujících očistných přípravků, které prokazatelně podporují správnou činnost orgánů podílejících se na detoxikaci. Ať už sáhnete po různých bylinných nálevech a čajových směsích, supergreens (zelený ječmen a pšenice…), sušeném ovoci (brusinky, ostružiny…), prebiotikách, vitaminových mixech s antioxidanty, či dalších doplňcích, vybírejte si ty od prověřených výrobců, s certifikacemi či klinicky testované.

Po očistné kúře se budu cítit lépe.

FAKT
Jakákoli proměna životního stylu k lepšímu se vždy pozitivně odrazí na těle zevnitř i zvenku. Protože většina očistných praktik pracuje především se změnou stravovacích návyků, člověk se díky lehčímu jídlu opravdu cítí mnohem energičtěji. Aby vám ale efekt „znovu nabytého mládí“ vydržel, musíte přistoupit k dlouhodobé změně.

Další informace najdete v našem magazínu Fit Life! 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích