Bezpečné koupání

Sdílet na Facebooku

10. května 2018

Pokožka malých dětí je pětkrát tenčí a výrazně citlivější než u dospělých jedinců. Časté koupání pro ni tudíž může být rizikové. Kůže se více vysušuje, pocením dehydratuje, a některé děti tak mohou mít sklony k ekzematickým potížím. Jak jim předejít?

JE TO V SUCHU

Máte-li malé miminko, oblékejte mu do vody dětské koupací plenky, větším dětem pořiďte plavky nejlépe z UV ochranné látky. Ihned po koupání ratolest vždy převlečte do suchého, aby nedošlo k zapaření zejména v oblasti genitálií. Po každém cachtání byste měli celé tělo omýt čistou (neslanou) vodou a namazat pokožku vhodným přípravkem na opalování. Po slunění pak pleť hydratujte krémy na citlivou pokožku.

SŮL NAD ZLATO

Ideálním způsobem vodního vyžití je koupání v moři. Pobyt ve slané vodě se doporučuje všem dětem bez ohledu na věk a především těm, které trpí ekzémy či alergickou vyrážkou. 

TICHÁ VODA BŘEHY MELE

Stojaté vodní plochy jako rybníky, přehrady a jezera nejsou pro cachtání malých dětí příliš vhodné. Pokud si ale léto bez koupání v přírodě nedokážete představit, pečlivě sledujte kvalitu vody a při sebemenším zhoršení si raději dovádění v přírodních nádržích odpusťte. Dětská pokožka je velmi citlivá na sinice a bakterie, takže hrozí, že místo u vody strávíte léto léčbou kožních problémů, průjmových onemocnění nebo zánětů uší.
ŠPUNTY DO UCHA
Malé děti jsou jako kachničky, takže jejich hlava pod vodou nikoho nepřekvapí. Po koupání jim proto nikdy nezapomeňte vytřít vodu z uší. Postačí vám papírový kapesníček, odličovací tampon nebo starý dobrý „uchošťour“ – ušetříte si tak starosti se záněty středního ucha.

POZOR NA CHLOR

Kvůli hygienickým normám a vytíženosti veřejných plováren a koupališť, ale i domácích bazénů je nutné vodu chlorovat. Tím se sice zbaví nebezpečných mikroorganizmů, přítomnost chloru však dráždí kůži, oči i dýchací cesty. Malé děti do 5 let proto do chlorované vody raději nepouštějte nebo jim alespoň před vstupem do vody natřete pokožku mastným krémem, který zvýší její odolnost vůči chloru. Na veřejných koupalištích nezapomínejte chránit dětská chodidla gumovými botami, abyste předešli potížím v podobě bradavic či plísňových onemocnění nožiček.

LÉTO S NÁFUKOU

Dopřejete-li dětem radost z menšího nafukovacího venkovního bazénu, snažte se vodu udržet čistou. Myslete ale na to, že stojatá voda se v horku velmi rychle „kazí“, je proto nutné bazén každý večer vyčistit a jednou za dva až tři dny znovu napustit čistou vodou.

S BUBLINKAMI OPATRNĚ

Pokud trávíte hodně času venku u vody, měli byste domácí koupání omezit. Pediatři navíc doporučují nenechávat děti do věku 6 let ve vaně déle než 10 minut. Vždy používejte specializovanou koupací kosmetiku určenou pro jemnou pokožku dítěte a po koupání kůži ošetřete dětským tělovým mlékem. Každý den omývejte a pak důkladně osušte kožní záhyby, kde se hromadí pot, a také genitálie, abyste předešli opruzeninám. V létě navíc věnujte dostatečnou pozornost partiím často vystavovaným slunci, jako jsou uši, krk, lokty a kolena. Na tato citlivá místa můžete použít jak krémy proti opruzeninám, tak speciální masti a gely. 

VANA PLNÁ NEBEZPEČÍ

Jedinečným pomocníkem je lehátko do vany – díky němu budete mít po celou dobu koupání hlavičku miminka pod kontrolou. Větším ratolestem dopřejte protiskluzovou podložku, abyste předešli možným zraněním při uklouznutí. Nikdy ale nenechávejte děti ve vaně bez dozoru!

9785789598

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích