Základní výbavička pro miminko

Sdílet na Facebooku

30. července 2020

Bez čeho se po příchodu z porodnice neobejdete?
Narození potomka je jednou z nejvýznamnějších životních událostí. Přirozeně chcete, aby mělo vaše maličké maximální pohodlí. Co mu k němu dopomůže? Základní výbavička. Víme, co by v ní nemělo chybět.
Novorozenci ke spokojenosti mnoho nepotřebují. Stačí jim mateřské teplo a láska, kojení a spánek. Abyste jim je však zajistila, neobejdete se bez některých předmětů, jež dohromady vytváří základní miminkovskou výbavičku, kterou by doma měla mít připravenou každá maminka. Zmíníme zde pouze to nejdůležitější, protože do začátku si skutečně vystačíte s úplným základem (který se vám i tak možná bude zdát dost široký) a ostatní, „nadstavbové“ potřeby můžete dokupovat postupně podle potřeby.

Oblečení nenakupujte do zásoby

oblečením si příliš hlavu nelámejte, protože pravděpodobně dostanete spoustu kusů od rodiny, přátel a známých. I když se dá předpokládat, že novorozenec bude skutečně malý, nezapomínejte na to, že v prvních měsících hodně roste, proto nekupujte moc kousků ve velikostech oblečení menších než 56. Dítě z něho brzy vyroste a vás by jen mrzelo, že kousky, na které jste se třeba těšily nejvíce, jste mu oblékly sotva jednou.

Ohledně samotné skladby jeho prvního šatníku se bere v úvahu, zda se dítě narodí v zimě, nebo v létě. Obecně budete potřebovat asi 10 bodíček (krátký i dlouhý rukáv), 6 dupaček a overalů na spaní, 2 mikinky, 4 páry ponožek a 2 čepičky na zavazování pod krkem. Pro zimní novorozence navíc přichystejte jednu teplejší čepičku a pár rukaviček, 2 teplejší svetříky, zimní kombinézu a fusak.

Tip: Kupte si speciální jemný dětský prací prášek a všechny kusy oblečení před narozením miminka vyperte, vyžehlete, složte a připravte do příslušné skříně k užívání.

Co vám zajistí bezstarostný spánek?

Novorozenec většinu času prospí. Proto budete potřebovat bezpečnou postýlku s pevnou matrací a k ní alespoň 3 prostěradla, tenkou přikrývku a 2 povlaky na ni. Když nebude drobeček odpočívat v postýlce, bude se rád chovat u vás v náruči, v něm mu zaručí pohodlí zavinovačka. Kupte si raději dvě a ideálně v klasickém provedení se šňůrkami, které se pěkně přizpůsobí velikosti dítěte. Pro případ, že se budete chtít od dítěte vzdálit, využijte elektronickou chůvičku a ideálně i monitor dechu, který pomůže předejít syndromu náhlého úmrtí kojence. Do postýlky také nevkládejte žádné měkké předměty, jako jsou polštáře nebo plyšové hračky, které riziko syndromu zvyšují.

Bez čeho se neobejdete při přebalování?

Pohodlí a spokojenost miminka výrazně ovlivňují plenky, které mu oblékáte. Pro začátek si připravte alespoň 100 kusů jednorázových plen ve velikosti 3–6 kg a 20 kusů plen látkových, které využijete na utírání, přikrývání i podkládání. Pokud plánujete využívat pouze pleny pratelné, pořiďte si jich alespoň 60. K nim budete potřebovat ještě svrchní kalhotky nebo vícevrstvé plenkové kalhotky. Praktické je rovněž vyčlenění speciálního koše na plenky, který bude stát u přebalovacího pultu nebo podložky, a bude tak pořád po ruce. Z kosmetiky si připravte dětské vlhčené ubrousky nebo buničité polštářky na otírání zadečku (pro očistu obličeje a rukou využijte jiný typ vlhčených čisticích ubrousků) a krém či olejíček a pudr na opruzeniny.

Co budete potřebovat na koupání?

Další důležitou součástí prvních měsíců života je koupání. Pravidelné koupele pečují nejen o hygienu a očistu, ale utužují i váš vzájemný vztah s miminkem a budují jeho hygienické návyky. Budete k němu potřebovat vaničku nebo koupací kyblík, který ideálně vložíte do vany. Pokud budete dítě přidržovat rukou, obejdete se bez lehátka do vaničky. Teplotu vody pomůže zkontrolovat speciální teploměr, který poslouží i jako hračka pro dítě. Připravte si také 4 plenkové osušky nebo froté ručníky (po vyndání z vody můžete miminko zabalit do roztomilého ručníku s kapucí, v němž mu bude příjemně teplo i na hlavičku), 5 žínek a jemný kartáček na vlásky. Co se kosmetiky týče, tak kojence stačí omývat vodou a dětským mýdlem, které je šetrné k jemné miminkovské kůži. Po koupeli miminko natřete vhodným olejíčkem, tělovým mlékem nebo krémem, které pokožku vyživí a ochrání před vysoušením. Speciální krém můžete použít na obličej nebo do chladného počasí

Co byste měla přidat do své lékárničky?

Kosmetiku a potřeby, které nevyužijete přímo při přebalování nebo v koupelně, dejte dohromady a uskladněte na jednom místě, ideálně v lékárničce, jež bude sloužit výhradně na ukládání potřeb pro miminko. Tam by neměly chybět líh na pupík, nůžky s kulatou špičkou na stříhání jemných dětských nehtíků, kvalitní elektronický teploměr, vatové tyčinky, nosní odsávačka, ochranný krém na promazávání suchých míst na pokožce (obyčejný bez parfému a s panthenolem pro citlivou pokožku), čípky nebo sirup proti horečce a borová voda na oči.

Co vzít s sebou na procházku?

Novorozencům se dobře spí v pohybu na čerstvém vzduchu, a proto k péči o ně patří i pravidelné procházky. K tomu budete potřebovat především kočárek. Do něj si připravte deku, a pokud je zima, tak i fusak. Opatřete jej síťkou proti hmyzu a při ruce mějte pláštěnku. Vše, co na cestě potřebujete, můžete vložit do praktické sítě, kterou na kočárek jednoduše připevníte pomocí suchých zipů.

Tip: Abyste se vyhnuly stresu z nedostatku času a přebíhání z jednoho obchodu do druhého, je nejlepší nakoupit většinu potřeb na jednom místě. Jedním z takových míst jsou i prodejny Rossmann.

 

Zdroje:

https://www.rossmann.cz/nase-produkty/pece-o-deti

https://www.promrnousky.cz/clanky/vybavicka-pro-miminko

https://www.naseporodnice.cz/vybavicka-pro-miminko.php

https://www.modrykonik.cz/pece-o-dite/vybavicka-pro-miminko/

https://www.maminkam.cz/vybavicka-pro-miminko

https://www.rossmann.cz/nase-produkty/pece-o-det

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích