Starejte se o svůj krásný úsměv

Sdílet na Facebooku

7. března 2023

Vaše ústa jsou stejná jako vy – jednoduše jedinečná. Nikde na světě nenajdete stejná. A podobnost jde ještě dál. Vaše ústa také začínají s čistým štítem, a co s nimi bude dál, záleží hlavně na vás.

Kde vznikají problémy se zuby?

Nejčastější odpověď, kterou vám dá váš zubní lékař, je zubní plak. I po vyčištění zubů se bakterie vrátí a začnou vytvářet zubní plak. Sami to snadno poznáte, je to měkký žlutý plak, který ulpívá na povrchu zubů. Výsledek je nám všem dobře známý, zubní kaz a problémy s dásněmi. Řešením je pravidelná péče o ústní dutinu. Chraňte si proto svá ústa a čistěte si zuby dvě minuty dvakrát denně zubní pastou s obsahem fluoridů a nevynechejte ani mezizubní prostory. Upřednostněte tak svoje zdraví a absolvujte pravidelné preventivní prohlídky u svého zubního lékaře alespoň 2x ročně.

1

Jaká jsou nejčastější onemocnění ústní dutiny?

Zubní kaz je jedním z nejčastějších zubních problémů u dětí i dospělých. Je to především důsledek hromadění výše zmíněného plaku. Když konzumujete potraviny obsahující sacharidy, bakterie, které se nacházejí v zubním plaku, je přeměňují a produkují organické kyseliny. Zahajují proces demineralizace zubní skloviny. Po určité době se povrch zubu stane porézním a bílým a může se na něm objevit matná skvrna - to je první příznak zubního kazu. V této fázi můžete vy i váš zubní lékař předejít problému a vrtání. Čím déle však budete otálet, tím silnější budou nepříznivé účinky bakterií na postižený zub, což může vést ke vzniku zubního kazu, který pak musí být ošetřen zubním lékařem.

Citlivost zubů je dalším onemocněním, které může být někdy velmi bolestivé. Konkrétně se jedná o přecitlivělost té části dentinu, která již není chráněna zubní sklovinou. Pokud k tomu dojde, můžete se pokusit problém odstranit, například použitím speciální zubní pasty pro citlivé zuby. Pokud se nedostaví výsledky, je vhodné navštívit zubního lékaře.

2

Dalším problémem, který může postihnout vaše zuby, je eroze zubní skloviny. Způsobují ji kyseliny obsažené v jídle a pití. Jak se tomu vyhnout? Mohlo by být prospěšné věnovat pozornost nejen ústní hygieně, ale také zavést změny ve svém jídelníčku. Pokud jíte hodně kyselých produktů a pijete sladké nápoje, je pravděpodobnější, že vás postihne eroze zubní skloviny. Pro prevenci eroze zubní skloviny použijte speciální zubní pastu. Při závažnějším problému navštivte odborníka.

Menším zdravotním rizikem, ale větším rizikem pro naše sebevědomí mohou být zažloutlé zuby. Přestože hlavními příčinami žloutnutí zubů často bývají káva, víno nebo tabák, zuby mohou působit žlutě také v případě, že máte tenkou zubní sklovinu. Zubní sklovina je bílý tvrdý materiál na povrchu zubů. Světle hnědý dentin neboli zubovina se nachází pod sklovinou. Je-li sklovina silná, zuby jsou bílé. Pokud je sklovina ovšem tenká, barva dentinu prosvítá sklovinou a zuby působí nažloutle. Pokud chcete mít bílé zuby, cíleně upravte jídelníček tak, aby neobsahoval žádné potraviny a nápoje, které mohou zubní sklovinu zabarvit či přispět k erozi zubní skloviny. Omezení konzumace tabáku, kyselých nealkoholických nápojů a kávy pomůže předcházet žloutnutí zubů. Dobrým návykem je také pít tmavě zbarvené nápoje slámkou. Za účelem zmírnění eroze zubní skloviny je vhodné se po konzumaci kyselých nápojů napít vody nebo mléka.Jednoduchým a finančně nenáročným způsobem, jak odstranit zbarvení zubů a o několik stupňů zesvětlit zubní sklovinu je pomocí volně prodejných produktů, například speciálních bělících zubních past, které jsou běžně dostupné v obchodech. O bělení se poraďte se svým zubním lékařem.

Zdravé zuby nejsou vše. Měli byste také pečovat o to nejdůležitější - o dásně. Zánět dásní většinou vzniká v důsledku nedostatečné ústní hygieny. Dochází k němu, když se bakterie, které se nachází v plaku, lepivé látce, která se přichytává na zuby, nahromadí podél linie dásně a v mezizubních prostorech. Pokud se plak neodstraní, může ztvrdnout a vytvořit zubní kámen, který jde odstranit už jen profesionálním vyčištěním zubů. Plak i zubní kámen mohou vést k zánětu dásní. Není-li léčen, může zánět dásní napadnout kost kolem zubů a způsobit paradontititidu (lidově paradentózu), pokročilejší stádium nemoci, které může mít za následek až vypadávání zubů. Zánět dásní se projevuje zarudnutím a krvácením dásní. Pokud se u vás objeví tyto příznaky, sáhněte po zubní pastě, která pomáhá bojovat s příčinou onemocnění dásní. Při závažnějších problémech vyhledejte zubního lékaře.

3

Při příležitosti Světového dne ústního zdraví, který připadá na 20. března vyhlašujeme soutěž se značkami elmex® a meridol® o komplexní dentální ošetření dle Vašeho výběru, která potrvá od 1.3. do 31.3. 2023

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích