Bezplatná duševní podpora pro děti a dospívající
Sdílet na Facebooku„Haló, tady Linka bezpečí. To je moc dobře, že voláš, jsme tu pro tebe. Jak ti můžeme pomoci?“ Linka bezpečí vznikla před 30 lety a dnes je nejznámější linkou krizové pomoci v České republice. Za dobu své existence odbavila už neuvěřitelných 10 000 000 příběhů, za kterými se mnohdy skrývá velká bolest. Je tu pro děti týrané, pro ty, kteří čelí šikaně i kyberšikaně spolužáků, i pro ty, kteří mají z nezdaru z lásky akutně zlomené srdce. V posledních letech diametrálně stoupá počet dětí a dospívajících, kteří čelí psychickým problémům – úzkostným stavům, depresím a s tím spojeným potížím se sebepoškozováním, sebevražednými myšlenkami i započatými pokusy nebo poruchami příjmu potravy. Psychické obtíže nyní tvoří již více než třetinu všech témat, se kterými se na Linku její klienti obracejí.
Čekací lhůty na odbornou terapeutickou, psychologickou či psychiatrickou pomoc mohou být dlouhé, ale problém je třeba řešit akutně. Na Lince aktuálně působí ve směnném provozu 80 speciálně proškolených konzultantů, kteří zajišťují její provoz v nepřetržitém režimu – během dne i noci. I tak se nedaří všechny hovory odbavit hned na první zavolání. Dětí a dospívajících, kteří by ocenili duševní podporu s trápeními, která v dětství či dospívání zažívají, je mnoho. Součástí práce konzultantů je i cílená intervence v momentech, kdy je ohroženo zdraví a život dítěte.
Všechny volající kontakty jsou anonymizované, což dětem a dospívajícím umožňuje bezpečněji sdílet své strasti. Kromě čísla 116 111 je dětem k dispozici i chat nebo e-mail. Konzultanti mají laskavý a respektující přístup, žádný problém není bagatelizován. Často s dětmi mluví o tématech, se kterými se bojí svěřit svým rodičům z obav nad jejich reakcí. Klienti se na ně s důvěrou obracejí i opakovaně.
Druhou ze služeb Linky je Rodičovská linka, která nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství rodičům, rodinným příslušníkům a ostatním dospělým, kteří jednají v zájmu dětí. Nabízí klientům prostor pro sdílení náročných životních situací, ale i každodenních starostí. Stejně jako Linka bezpečí pro děti, je i Rodičovská linka dostupná prostřednictvím tří kanálů: na tel. č. 606 021 021, na e-mailu a chatu.
Linka bezpečí, z.s., také rozšiřuje své preventivní aktivity, aby dětem pomohla vybudovat zdravé sebevědomí, odolnost a radost v jejich prožitcích. Nezapomíná ani na prevenci dětí. K tomuto účelu využívá nejrůznější nástroje, jako jsou podcasty, videa, články, webovou poradnu nebo projekt Linka bezpečí NAŽIVO. Na počátku roku 2023 vytvořila a spustila nový podcast pro děti ve věku 8-11 let Utržené sluchátko. V krátkých epizodách jsou zachyceny běžné starosti a situace, které děti zažívají (zrada kámošky, poznámky či první menstruace). Cílem podcastu je prevence krizí, posilování odolnosti, ale i edukace dětí v oblasti duševního zdraví. I u druhého podcastu, který běží již čtvrtým rokem, s názvem Na tenké Lince, si může posluchač vybrat z dlouhé řady témat z oblasti duševního zdraví (Rozvod, Život s puberťákem, Když se nechce dětem do školy). Cílem podcastu je otevřeně mluvit o tématech, se kterými nás děti a dospívající kontaktují a pomoci rodičům, prarodičům a pedagogům nahlédnout do samotné problematiky a představit možnosti řešení. Mezi další činnosti v oblasti prevence patří projekt Linka bezpečí NAŽIVO edukativní program s celorepublikovým rozpětím, který umožňuje osobní setkání odborných pracovníků Linky bezpečí s dětmi a dospívajícími. Záměrem projektu je připravit děti a mladé lidi na zvládání rizikových životních situací a zvýšení povědomí o Lince bezpečí jako nejdostupnější formě pomoci a předání informací o dalších odborných službách a možnostech jejich využití.
Díky vašim hlasům bude Linka bezpečí i nadále poskytovat bezplatnou pomoc dětem a dospívajícím.
Linka bezpečí pomáhá dětem a studentům, kteří se dostanou do náročné životní situace nebo řeší každodenní starosti a problémy, s kterými si neví rady. Je dostupná pro klienty z celé České republiky, nonstop na telefonním čísle 116 111, ale i na chatu a v e-mailové poradně. Velkou pozornost věnuje prevenci. Její konzultanti jezdí za dětmi do škol a sportovních klubů, natáčí vzdělávací videa, podcasty a blog. Pravidelně se zapojují do odborných a veřejných akcí, které přispívají k rozvoji péče o duševní zdraví dětí a mladistvých. Dbá na vysokou odbornost svých služeb poskytovanou dětem a jejich blízkým. Snaží se, aby její zaměstnanci byli na Lince bezpečí spokojení, věnuje se jejich duševní hygieně a pravidelnému vzdělávání. Více na https://www.linkabezpeci.cz/.