Menu

Ve zdravém těle zdravý duch

Sdílet na Facebooku

19. února 2020

Autorem tohoto citátu je irský dramatik George Bernard Shaw a není divu, že je tento citát stále aktuální. Ukrývá v sobě pravdu, kterou by si každý měl vzít k srdci a hlavně ji ve svém životě uplatňovat. Naše psychické i fyzické zdraví by mělo být na prvním místě. Máme totiž jen jedno.

I malá změna ve stravování může výrazně přispět ke zlepšení vašeho fyzického i psychického zdraví. Stačí začít pomalu, postupně a sledovat, co to s vámi dělá. Pak můžete přidávat další změny či naopak měnit stávající, když vám nebudou vyhovovat a uvidíte, že si na to vaše tělo brzy zvykne.

Desatero pevného zdraví

  1. Ve zdravém těle zdravý duch – nestačí jen zdravě jíst či jen sportovat. Nejlepší je tyto dvě věci propojit. Starejte se aktivně o své zdraví, udržujte si správnou tělesnou váhu a uvidíte, že budete mnohem odolnější vůči nemocem i stresu.
     
  2. Přemýšlejte nad svým jídlem – nejhorší, co můžete udělat, je jít do obchodu s potravinami, když máte hlad. To pak vezmete vše, na co vám padne zrak bez ohledu na to, zda to je či není zdravé a výživné. Než tedy vyrazíte na nákup, dejte si něco malého (třeba jablko) a pak si mezi regály vybírejte potraviny s výhodnějším nutričním složením.
     
  3. Poznejte své jídlo – nejde jen o vůni, chuť či tvar. Ale je důležité opravdu vědět, co jíte. To znamená, že ze začátku je třeba opravdu pečlivě číst složení produktů. Ne vše, co má značku „bio“ či „vegan“ je opravdu takové, jak se tváří. Vybírejte potraviny obsahující minimum látek, kterým bychom se měli vyhýbat (přidané cukry, sodík, nasycené mastné kyseliny, atp.).
     
  4. Pestrá a vyvážená strava – zařaďte ovoce a zeleninu do svého jídelníčku a pokuste se dodržet doporučené množství odborníků: 5 porcí ovoce a zeleniny denně. Luštěniny jako fazole, hrách či čočka by měly ve vaší kuchyni mít též své zastoupení.
    food
     
  5. Vyměňte bílé pečivo za celozrnné – netýká se to jen pečiva, ale třeba i těstovin.
     
  6. Vyměňte „špatný“ tuk za „dobrý“ – co to znamená? Nejde o chuť, ale o původ. Dobré tuky jsou tuky rostlinného původu tedy řepkový, olivový či slunečnicový olej a kvalitní margaríny. Dále pak masné a mléčné produkty vybírejte s nižším obsahem tuku.
    tuky
     
  7. Opatrně se solí – zkuste místo soli sáhnout po jiném koření či bylinkách. Uvidíte, že vaše pokrmy získají nový rozměr a budou určitě zdravější.
     
  8. Tolik opakovaný pitný režim – ano. Voda je základ. Vždyť i naše tělo obsahuje v průměru 60 – 70 % vody. Přednost dejte určitě čisté a neslazené vodě, čaji a nízkoenergetickým nápojům.
     
  9. Aktivní životní styl – už jsme to zmínili, ale zařazení pohybu do života si zaslouží svůj samostatný bod. Nemusíte se pustit do vrcholového sportu. Hýbat byste se měli alespoň 30 minut denně. Tak co třeba tentokrát ty schody v metru vyjít a i v práci vyměnit výtah za schodiště. Pokud máte čas, vystupte o stanici či dvě dříve a zbytek dojděte. Nadýcháte se tak čerstvého vzduchu, což vás povzbudí na těle i na duši.

    active
     
  10. Hlavně v klidu – důležité je nastavit si ve svém životě harmonii a tu i dodržovat. Nikomu nepomůžete (a už vůbec ne sobě), když se budete přepínat a zbytečně zatěžovat. Ano, ne vždy to jde. Jsou různé životní situace, kdy se stresu a zátěži nevyhnete. Ale pak je důležité si najít čas pro sebe a pořádně zrelaxovat tělo i mysl, abyste opět našli ve svém životě rovnováhu.
Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích