Pravidla intimní hygieny v těhotenství

Sdílet na Facebooku

17. července 2020

Pravidla intimní hygieny v těhotenství
Těhotenství je spojováno se zvýšeným rizikem poševních infekcí, které jsou nejen nepříjemné, ale v krajních případech mohou vést až k předčasnému porodu nebo potratu. Předcházet jim lze dodržováním základních pravidel intimní hygieny, kterými tak chráníte nejen sebe, ale i své miminko.
V 9. týdnu těhotenství měří plod od temene po kostrč kolem 2–3 cm, váží přibližně 4 g, což odpovídá kuličce hroznového vína. Začínají mu pracovat ledviny, játra, mozek a plíce a i srdce už je téměř vyvinuto. Došlo u něj již k úplnému oddělení prstů rukou i nohou, vymizení blan mezi nimi a postupně mizí i ocásek. Pokračuje vývoj kostí a pomalu začínají být vidět i klouby. Dále se utváří bránice a oči se posouvají ze strany hlavy směrem dopředu. Zatímco vám se to zdá jako chvíle, kdy se ve vaší děloze začal vyvíjet nový život, vaše reprodukční orgány jedou na plnou páru. Vedlejším produktem mohou být změny v intimních partiích.
 

Poševní změny v těhotenství

Zvýšené hladiny ženských pohlavních hormonů (estrogenů a progesteronu) totiž v těhotenství způsobují olupování buněk děložní sliznice a tzv. těhotenský výtok. Pokud je bezbarvý nebo bílý a nezapáchá, nejedná se o infekci, a není tak třeba mít obavy. Pokud vás ale výtok obtěžuje, můžete používat např. slipové vložky.

V některých případech však vaginální výtok signalizuje infekci. Ty jsou během těhotenství v důsledku hormonálních změn a změn hladiny pH poměrně časté. Jedná se zejména o kvasinkovou infekci, která sama o sobě sice vaše dítě neohrozí, může vám ale značně znepříjemnit život. Projevuje se totiž svěděním, pálením a zapáchajícím hrudkovitým výtokem tvarohovitého vzhledu.

Během těhotenství se 10–30 % žen setká s tzv. bakteriální vaginózou, která je způsobena nerovnováhou mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi v pochvě. Jejím hlavním příznakem je šedobílý výtok s charakteristickým „rybím zápachem“. Tuto infekci není radno podceňovat. Pokud není léčena, může totiž zapříčinit až předčasný porod nebo potrat.

Trichomonióza je sexuálně přenosná infekce, která může způsobit předčasný odtok plodové vody a porod. Projevuje se páchnoucím žlutozeleným výtokem, svěděním, zarudnutím a bolestí během močení nebo sexu.

Riziko poševních infekcí výrazně snížíte dodržováním následujících pravidel intimní hygieny.

Základní pravidla intimní hygieny v těhotenství

  • Intimní partie si myjte pravidelně vlažnou vodou, ne však častěji než 2× denně. Po každém mytí se nezapomeňte důkladně osušit suchým, čistým, 100% bavlněným ručníkem, abyste předešla nežádoucí vlhkosti v intimních partiích. Ručník s nikým nesdílejte, zabráníte tak případnému přenosu bakterií.

  • Při každém mytí používejte vhodné prostředky intimní hygieny s nízkým pH obsahující kyselinu mléčnou. Vhodný je např. gel na intimní hygienu sensitive nebo intimní mýdlo aloe vera řady Facelle od značky ROSSMANN. Mýdla nebo sprchové gely (zejména ty parfémované), které nejsou přímo určená k intimní hygieně, raději nepoužívejte.

  • Noste volnější spodní prádlo ze 100% bavlny, aby mohla vaše pokožka dýchat a nedošlo k jejímu zapaření a podráždění. Na tanga v těhotenství zapomeňte.

  • Pokud jste např. v práci nebo cestujete, můžete použít praktické ubrousky na intimní hygienu. Budou po ruce vždy, když budete potřebovat v intimních partiích osvěžit.

  • Po použití toalety se toaletním papírem utírejte vždy zepředu dozadu, abyste zabránila přenosu bakterií do pochvy nebo močové trubice.

  • Nepoužívejte parfémované vložky.

  • Pokud se chystáte na přírodní koupaliště, případně do veřejného bazénu, můžete si na dobu pobytu ve vodě do pochvy zavést tampon napuštěný probiotiky nebo vazelínovým olejem (tedy zavést ho těsně před koupáním a ihned po něm vyndat). Vazelínový olej má vodoodpudivé vlastnosti, a ztěžuje tak proniknutí znečištěné vody do pochvy. Probiotika (laktobacily) zase podporují přirozenou poševní mikroflóru. Pořídíte je v drogerii nebo lékárně.

  • I v těhotenství se během sexu nezapomeňte chránit před sexuálně přenosnými chorobami používáním kondomu.

V případě jakýchkoli pochybností týkajících se intimní hygieny se nebojte poradit se svým gynekologem. Kontaktujte ho i v případě, že zpozorujete zapáchající výtok neobvyklé barvy, svědění, pálení nebo bolest v oblasti intimních partií.

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/vaginal-health/how-pregnancy-affects-vaginal-health.

https://www.news18.com/news/indiwo/wellness-opt-for-healthy-intimate-hygiene-during-and-after-pregnancy-1575259.html.

Moore K. L., Persaud T. V. N. Zrození člověka – Embryologie s klinickým zaměřením. ISV: Praha, 2002.

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích