Potvrzení těhotenství – výhody a nevýhody jednotlivých metod

Sdílet na Facebooku

17. července 2020

Jak si ověřit, že jsem skutečně těhotná?
Těhotenství je pro většinu žen toužebně očekávaná událost a není divu, že mnoho z nich se nemůže dočkat chvíle, kdy konečně budou mít jistotu, že se v jejich těle začíná vyvíjet nový človíček. Prvním jasným ukazatelem těhotenství je vynechání pravidelné menstruace, i to však může být způsobeno mnoha různými okolnostmi. Většina žen proto obvykle využije variantu nejspolehlivější, a to některý ze široké nabídky dobře dostupných těhotenských testů. 
Některé maminky na sobě mohou pociťovat změny, které jim napoví, že se v jejich těle děje něco neobvyklého. Některé začínají trápit ranní nevolnosti, jiné jsou citlivější na vůně a pachy, u některých se únava projevuje rychleji než obvykle a takto bychom mohly první těhotenské příznaky vyjmenovávat ještě dlouho. Přiznejme si však, že určování těhotenství pouze na základě těchto jevů je poněkud nepřesné. Pokud chcete mít skutečně jistotu, využijte těhotenský test. Jedná se o spolehlivý a dobře dostupný nástroj, jak si těhotenství ověřit. Pořídíte ho v lékárnách i v drogeriích. Např. v drogerii ROSSMANN najdete v řadě Facelle těhotenský test ve formě testovacího proužkutyčinky.
 

Jak těhotenský test funguje?

Všechny těhotenské testy jsou založeny na stejném principu, a to na stanovení hladiny lidského choriového gonadotropinu, obvykle označovaného zkratkou hCG. Pokud máte pocit, že jste o tomto hormonu již někdy v jiné souvislosti slyšela, tak se nemýlíte – jde o stejný hormon, který je stanovován v rámci tzv. triple testu, tedy kontrolního vyšetření v druhém trimestru těhotenství, při zjišťování vrozených vývojových vad. Nyní ale zpět k jeho stanovení v počátku těhotenství: Maximální koncentrace tento hormon sice dosahuje až mezi osmým a jedenáctým týdnem těhotenství, jeho hladina je však snadno stanovitelná již mnohem dříve, a to dokonce již několik dní po oplodnění.

Nejběžnější těhotenské testy stanovují přítomnost tohoto hormonu v moči. Hlavní výhodou těchto testů je jejich jednoduchost. Přesnější stanovení hCG je však samozřejmě z krve matky. Ačkoli je na trhu v současné době dostupných i několik domácích těhotenských testů využívajících stanovení hCG v krvi, obvykle toto vyšetření provádí až lékař. Ten je pak na základě zjištěného množství hCG v krvi schopen například vyhodnotit riziko spontánního potratu či nebezpečí mimoděložního těhotenství, případně ho vysoká hladina tohoto hormonu může upozornit na pravděpodobnost vícečetného těhotenství.

Jak těhotenský test správně použít?

Ačkoli jsou těhotenské testy konstruovány tak, aby jejich použití bylo velmi snadné, je důležité si nejprve pečlivě přečíst jejich příbalový leták a postupovat přesně podle návodu. V něm se může žena dočíst informace o citlivosti daného testu, tedy jinými slovy údaje, po jak dlouhé době od oplodnění a uhnízdění vajíčka je test schopen poskytnout správný výsledek. Jednotlivé testy se totiž mohou výrazně lišit množstvím hCG, které je potřeba, aby se test jevil jako pozitivní. Nejčastěji se uvádí, že by žena měla vyčkat prvního dne očekávané periody. Dále se v příbalové informaci žena dozví, že je doporučováno testy provádět ráno, kdy je vzorek moči nejkoncentrovanější. Žena by při jeho použití neměla brát žádné léky, které by mohly výsledek testu ovlivnit.

Jak poznám, jestli je test pozitivní, nebo negativní?

Testy, které jsou dostupné, se liší ve způsobu, jakým je vyjádřen jejich výsledek. U některých se po pár minutách objeví či neobjeví dvě barevné čárky, jindy je výsledek dán symboly plus a minus. I tuto informaci je samozřejmě možné dohledat v příbalovém letáku.   

Co mám dělat, pokud je test negativní?

Pokud je výsledek testu negativní, nezbývá než ještě chvíli počkat. Jak již bylo zmíněno, pro správný průběh testu je zásadní, jak dlouhý čas uběhl od ovulace, respektive od chvíle, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdilo v děloze, a jaká je aktuální hladina hCG v krvi. Je proto tedy docela dobře možné, že jste si test udělala příliš brzy, a proto jste získala negativní výsledek, ačkoli děťátko ve skutečnosti čekáte. Počkejte několik dní a zkuste si test udělat znovu. Pokud je i tento výsledek negativní a vaše obvyklá perioda se přesto nedostavila, je namístě kontaktovat lékaře.

Co mám dělat, pokud je test pozitivní?

Pozitivní výsledek těhotenského testu s největší pravděpodobností značí, že jste skutečně těhotná, a proto se co nejdříve objednejte na kontrolu ke svému lékaři, abyste zajistila vhodnou péči jak pro sebe, tak pro své ještě nenarozené děťátko. Lékař si vás pozve na první ultrazvukové vyšetření (obvykle mezi 6. a 10. týdnem těhotenství), kterým definitivně potvrdí vaše těhotenství. Zároveň bude schopen určit, zda se můžete těšit na jedno, nebo více miminek, a orientačně stanoví termín porodu.

Vaše děťátko je v tuto chvíli ještě skutečně malinké, velikostí odpovídá jedné čočce. Od temene po zadeček měří pouhé 2 až 4 mm. Pravdou je, že jako člověk tento malý zázrak zatím ještě nevypadá. Obvykle je přirovnáván k malému pulci, protože je na jeho tělíčku patrný jakýsi ocásek. Ale nenechme se zmást jeho velikostí a podobou. V tomto malém tělíčku již pomalu vznikají základy většiny orgánů a končetin, a co je nejdůležitější – začíná v něm bít srdíčko.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-symptoms-week-6#symptoms

https://www.profema.cz/tehotenstvi/ultrazvukova-vysetreni/zakladni-ultrazvukova-vysetreni/vysetreni-v-6-10-tydnu/

https://www.healthline.com/health/pregnancy/five-signs-to-take-pregnancy-test#contraceptive-failure

https://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-tests#3

http://pregnancyfaqs.blogspot.cz/2009/09/pregnancy-test-kits-how-they-work.html

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích